Jarní detox

Jarní detox v 6 krocích: Pusťte (si) k tělu sílu jara!

Pro jaro jsou typické tři věci: Velikonoce, mláďata a samozřejmě jarní detox. Že je poslední z jmenovaných moderní záležitost? Ale kdeže. Jak na jarní detox a proč se inspirovat našimi moudrými předky? Čtěte dál.

Věděli jste, že...

  • Detox na jaře není náhoda. Už dávní japonští lékaři věděli, že játra a ledviny – hlavní orgány detoxikace – jsou s úderem tohoto období nejaktivnější.
  • Staří Keltové dopřávali detox i svému dobytku! Svátek Beltaine (shodný s naším Pálením čarodějnic) spočíval v hodování, zábavě a také v pálení obrovských ohňů, mezi kterými Keltové proháněli svá zvířata, aby je zbavili zimních neduhů i nemocí.
  • Zaslouží si detox vaše vlasy nebo pleť? A co takhle oboje nebo rovnou všechno? Objevte holistický přístup, který věří, že jedno bez druhého nefunguje a detox radí dopřát vašemu tělu i duši.

Tradiční půst před Velikonocemi není samozřejmě ničím jiným než detoxem, během kterého se tělo zbaví toxinů i důsledků nezdravé zimní životosprávy. Do nového období pak vykročí patřičně osvěžené a plné energie. Výhody půstu a „zdrženlivosti“ co do pozemských slastí jsou nesporně doložené i lékaři. Začněme otázkou na tělo: Potřebujete detox právě vy?  

Uvažujte o jarním detoxu, pokud:

  • Trpíte bolehlavem a nespavostí
  • Rychle přibíráte nebo ztrácíte na váze
  • Vypadávají vám vlasy
  • Máte nekvalitní pleť
  • Bojujete s únavou
Pusťte si k tělu jarní sílu

Lidské tělo má obdivuhodné detoxikační schopnosti samo o sobě, občas ale není na škodu mu trochu pomoci. Výhody detoxu jsou navíc jednoznačné: úbytek na váze, zvýšení energie, zlepšení kvality pleti i vlasů – to vše vás čeká, pustíte-li si jaro k tělu. Jak na to?

Krok 1Každý den začněte sklenicí čisté vody s polovinou vymačkaného citronu. Ano, ještě před kávou. Citrony jsou superhrdinou mezi antioxidanty, podporují funkci jater a jsou skvělou prevencí proti rakovině.

Krok 2Zima spíše přeje polévkám než salátům, jaro je ale pravý opak. Zkuste to zeleně! Ke každému jídlu chroupejte salát, okurky, papriku, ale také špenát, rukolu a notně kontroverzní brokolici. Všechny tyto dobroty působí jako skvělá dezinfekce trávicího taktu.

Krok 3Sklenička vody s citronem ráno rozhodně nestačí! Lidské tělo tvoří ze 70% voda a nic ho nezbaví toxinů lépe než právě zodpovědný pitný režim. Zapomeňte na sladké limči a ochuťte čistou vodu okurkou nebo limetkou. Podle některých odborníků pravidelné pití čisté vody funguje lépe než káva!

Krok 4Citron není jediným superhrdinou detoxikace. Zkuste denně pít 1 – 2 šálky zeleného čaje. Ucítíte instantní příliv energie a zajásá vaše pleť i kadeře. Kofeinu se nebojte. Abyste pocítili účinky kofeinu ve vašem šálku, museli byste jich vypít minimálně 10.

Krok 5Nebojte, nemusíte se hned zaregistrovat na místní půlmaratón. Pohyb je ale při jarním detoxu skvělým pomocníkem. Začněte zlehka! Vystupte při cestě z práce o zastávku dříve a zbytek dojděte, zkuste schody do bytu vyběhnout a dobrovolně se doma přihlaste k vynášení koše.

Krok 6Omezte polévky z pytlíku, polotovary i další průmyslově zpracované potraviny. Zaveďte doma pravidlo, že jíte jen to, co má jednoznačné etikety. Zkrátka dopřejte jarní detox i vaší spíži a ledničce.

Při vší té aktivitě nezapomeňte na důsledný relax. Horká koupel, masáž nebo pleťová maska vám připomenou, že ani v aktivním období není na škodu občas vydechnout.

Produkty k detoxikaci