Legenda jménem Birking bag

Kabelce Birkin bag se říká jednoduše „birkinka“ a vznikla před třiceti lety v letadle. Britská herečka Jane Birkin si tehdy výkonnému předsedovi značky Hermés stýskala po kabelce, která by jí dokonale vyhovovala. Předseda Jean-Louis Dumase neváhal. Dal pokyn k výrobě koženého skvostu a ten po herečce pojmenoval. Dnes je birkinka symbolem luxusu a bohatství a její cena začíná na hodnotě menší hypotéky. Pojďme si fenomén birkinek více přiblížit.

Vraťme se do roku 1981. Slavné herečce Jane Birkin se během letu do Paříže vysypal celý obsah kabelky. A svěřila se Jean-Louis Dumasovi s tím, že se jí nedaří sehnat tu pravou, kvalitní koženou kabelku. V roce 1984 světlo světa spatřil černý kožený klenot v typickém tvaru lichoběžníku, kterou Jean po krásné herečce pojmenoval. Zrodila se legenda.

 

Lesk a sláva birkinky

Proč je tak jedinečná?

Birkinku poznáte na první pohled. V typickém tvaru ji můžete pořídit v několika velikostech i odstínech od růžové přes bílou až po žlutohnědou. Šije se z krokodýlí kůže, vyrábí se ale také z kůže telecí, pštrosí nebo ještěrčí.

Neodmyslitelně spjatý s birkinkou je takzvaný „clochette,“ (francouzsky zvoneček). Tvoří jej zámek a klíč uložený ve speciálním koženém poutku.

Povrch kabelky – jinak také hardware – je z pozlaceného kovu nebo palladia. Některé extra luxusní birkinky ale zdobí diamanty či jiné drahokamy.

Cena se odvíjí od materiálu i zdobení a je pravděpodobné, že se vám z ní protočí panenky. Na druhou stranu si s birkinkou můžete být jistí, že stejný model na ulici nepotkáte.

  • Sytě růžová birkinka od Hermés z krokodýlí kůže, zdobená 18 karátovým bílým zlatem a diamanty, byla v aukci vydražená za 1,72 milionů honkongských dolarů.
  • Na birkinky nedá dopustit Victoria Beckham, která jich vlastní hned 100.
  • Birkinkám byl věnován speciální díl Sexu ve městě.

Vyberte si svoji legendu

Dámská kabelka D Ameris S
-30 %VýprodejAkce s kódem
GEOX
Dámská kabelka D Ameris S
do 4.12. u vás
Dámská kabelka D Ameris M
Doprava zdarma-30 %VýprodejAkce s kódem
GEOX
Dámská kabelka D Ameris M
do 4.12. u vás
Dámská kabelka
Doprava zdarma-20 %VýprodejAkce s kódem
Guess
Dámská kabelka
do 4.12. u vás
Dámská kabelka
Doprava zdarma-20 %VýprodejAkce s kódem
Guess
Dámská kabelka
do 4.12. u vás