Rozhovor Pavel Stara

Na rozhovor se podívejte ve videu

Jedno z nejkrásnějších míst Pardubic se podle pověstí místních nachází na soutoku Labe a Chrudimky. Shodou okolností tam najdete Park na Špici, v jehož malebném prostředí se každý rok v létě pořádá Sportovní park Pardubice. Jeho sponzorem je také Vivantis.cz. Akce navazuje na mimořádný úspěch Olympijského parku Pardubice z roku 2016 a přináší 9 dní plných sportu, zábavy a nových zážitků pro děti i dospělé. A nutno říci, že náš druhý rozhovor nikde jinde ani být nemohl. Povídali jsme si totiž s Pavlem Starou, předsedou představenstva Basketbalového klubu Pardubice, manažerem projektového týmu Sportovního parku Pardubice a nadšeným sportovcem, pod jehož taktovkou je Sportovní park Pardubice už několik let jednou z nejnavštěvovanějších letních akcí.

Pardubice jsou městem sportu
Myšlenka Sportovního parku Pardubice se zrodila v roce 2015

Myšlenka Sportovního parku Pardubice se zrodila v roce 2015. Unikátní projekt vykrystalizoval v Olympijský park Pardubice, jenž v roce 2016 běžel souběžně s Olympijskými hrami v Riu de Janeru.

Obrovský úspěch akce naznačil, že by si zasloužila vlastní tradici, a to klidně bez olympiády. Psal se rok 2017 a v Pardubicích se pořádal první ročník Sportovního parku Pardubice.

Akce zdárně překonala epidemii covidu i první letošní setkání s extrémním počasím. Nutno totiž říci, že úspěch akce nepřízeň počasí ani v nejmenším neovlivnila. I když kvůli dešti musel být park dva dny zavřený, během následujících sedmi dnů návštěvnost bohatě dohnala propršené dny. 

„Pořádat takovou akci nelze bez toho, abyste sport měli opravdu rádi," říká Pavel Stara. Věří ostatně, že by to takto mělo být ve všech oblastech života. „Od malička jsem vrcholově sportoval, vystudoval sport a myslím, že to významně přispělo k tomu moci vůbec uvažovat o pořádání takové akce. Nemluvím navíc jen o sobě, ale o celém týmu. Jsme všichni nadšenci, Sportovní park Pardubice organizujeme společně a stále zůstáváme pohromadě." 

Právě pospolitost, týmový duch a podpora dělá podle Pavla Stary Sportovní park Pardubice tím, čím je. Jako jednoznačné hledisko úspěchu považuje návštěvnost, která rok od roku stoupá. „Za úspěchem akce stojí nadšený tým lidí, krásné prostředí Parku na Špici i podpora měst, kraje a sportovních klubů,“ říká Pavel Stara a dodává, že obliba sportu v Pardubicích má oproti jiným městům velmi silnou tradici, což dokazuje nejen zažité slovní spojení Pardubice, město sportu, ale také mladá generace, která každoročně se Sportovním parkem Pardubice objevuje nové a nové sporty, jež se mnohdy stanou nezbytnou součástí jejího života.

Pánské kalhoty Slim Fit
VýhodnéAkce s kódem
s.Oliver
Pánské kalhoty Slim Fit
do 4.12. u vás
Pánský kožený opasek
BestsellerAkce s kódem
Bugatti
Pánský kožený opasek
do 4.12. u vás
Pánská košile JJEREMY Slim Fit
Akce s kódem
Jack&Jones
Pánská košile JJEREMY Slim Fit
do 4.12. u vás
Pánské kožené polobotky Uomo Carnaby
-25 %VýprodejAkce s kódem
GEOX
Pánské kožené polobotky Uomo Carnaby
do 4.12. u vás
Pánská bunda
-33 %VýprodejAkce s kódem
Calvin Klein
Pánská bunda
do 4.12. u vás
Top Gun GW0278G1
Doprava zdarma-30 %
Guess
Top Gun GW0278G1
do 4.12. u vás
Stylový ocelový prsten pro muže Iconic 35000437
Calvin Klein
Stylový ocelový prsten pro muže Iconic 35000437
do 4.12. u vás
Pohyb je přirozená součást života

Podle Pavla Stary je v Pardubicích sport nedílnou součástí života. Jeho slova ostatně podporují legendární akce jako Velká pardubická i Zlatá přilba. Za unikátní navíc považuje i fakt, že si Pardubáci navykli na sport také chodit. Kvituje Pardubice na bruslích a další oblíbené závody nebo maratony, které podle něj vedou ke sportu i mládež, což považuje za mimořádně důležité.

„U dětí bychom neměli řešit, jaké sporty zrovna frčí. Samozřejmě můžeme jmenovat freestyle, skateparky nebo koloběžky, ale důležitější je, že Sportovní park Pardubice jim představí malé i velké sporty, které by je nebo rodiče třeba ani nenapadly."

Pavel Stara se vrcholově věnoval běhu na lyžích, atletice i volejbalu. Přesto ve výčtu rozhodně nekončí. „Rád zkouším nové sporty, a to i s vědomím, že mi nemusí hned jít,“ říká Pavel Stara a jako svoje současné favority jmenuje vysokohorskou turistiku, otužování i jízdu na kole. Nevyhýbá se ale ničemu. „Jsem momentálně takový všesportovec," přiznává.

Vzhledem ke své vytíženosti rád využívá toho, že na kolo i na hory se může vydat v podstatě hned, jak mu čas dovolí. S úsměvem připomíná, že skoro nikdy neodpočívá. Věří ale, že pokud člověk najde životní balanc, není odpočinek vlastně vůbec potřeba.

„Novou energii čerpám z čisté radosti z pohybu, ale rád si přečtu i dobrou knížku nebo mrknu na film. Učím se nechat práci prací ve chvíli, kdy ji opouštím." Klíčem je podle něj právě schopnost umět si odepřít práci a vydechnout, ač třeba aktivně. 

Ostatně ani během dovolené u něj neuspějete s válením na pláži a lenošením. Je jednoznačným fanouškem aktivního odpočinku. 

 

Pavel Stara přiznává, že vlastně vůbec neodpočívá
Pavel Stara má rád pohodlnou módu a nekonvenční parfémy

I v oblasti módy je Pavel Stara věrný svému aktivnímu životnímu stylu. „Mám rád volné, jednoduché věci. Hlavně, abych se v nich dobře cítil.“ Nerad ale splývá s davem a oceňuje, že v současné době móda podporuje osobitost i fakt, že na sebe můžete vzít v podstatě cokoliv.

U parfémů dává přednost kořeněným vůním, ani zde ale neuspějete s běžnými, obyčejnými vůněmi. Originalitu totiž hledá také v parfémech. „Nikdy bych ve filtru na e-shopu nezadal „nejprodávanější vůně.“ Hledám kvalitní, ale nekonvenční parfémy.“

V oblasti hodinek přiznává, že – oproti jiným sportovcům – nenosí na zápěstí smartwatch. Dává přednost klasickým hodinkám a podle svých slov má doma již pěknou sbírku. V současné době je jednoznačný fanoušek hybridních hodinek, které vynikají tradičním vzhledem a možností propojit vybraný kousek s chytrým telefonem.

Dnešní rozhovor patřil sportu, aktivnímu životnímu stylu, hledání balancu, především ale pozitivní energii, která se nesla celým natáčením. Moc za ni děkujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Pánské kalhoty JPSTKARL Tapered Fit
-20 %VýprodejAkce s kódem
Jack&Jones
Pánské kalhoty JPSTKARL Tapered Fit
do 4.12. u vás
Pánská mikina
Akce s kódem
Tommy Hilfiger
Pánská mikina
do 4.12. u vás
Pánské triko Regular Fit
Akce s kódem
Tommy Hilfiger
Pánské triko Regular Fit
do 4.12. u vás
Pánské tenisky U Deiven
-15 %VýprodejAkce s kódem
GEOX
Pánské tenisky U Deiven
do 4.12. u vás
Norway TW2T66200
Výhodné
Timex
Norway TW2T66200
do 4.12. u vás
Černý náhrdelník s podlouhlým přívěskem VNP0106B
Bestseller
Troli
Černý náhrdelník s podlouhlým přívěskem VNP0106B
do 4.12. u vás