V dnešní době je velké téma myslet zeleně a ekologicky, zabývat se původem věcí, kterými se obklopujeme. 

A to nejen kvůli přírodě, která dostává v posledních desetiletích rozmanitou výrobou dost zabrat, ale především kvůli našemu zdravému a kvalitnímu životnímu stylu.

Určitě jste už v obchodě také narazili na šaty se štítkem BIO a přemýšleli jste o tom, co na nich může být jiného, než na klasických šatech. Možná nakupujete pravidelně BIO potraviny vypěstované u nás a věříte, že tím děláte to nejlepší pro svou rodinu i pro naši krajinu. Nebo každý den pečujete o svou pokožku s EKO přírodní kosmetikou.

Tyto pojmy se netýkají pouze potravin, kosmetiky a oblečení, ale i dalších odvětví.

Máte z toho zamotanou hlavu? Nebojte. Sepsali jsme pro vás uceleně na jednom místě, co všechny ty EKO-BIO-FÉR zkratky znamenají, abyste v tom konečně měli jasno.

Eko slovníček

EKO či EKO FRIENDLY produkty jsou obecně šetrné k životnímu prostředí. To se týká nejen obsahu a obalu, ale celého výrobního procesu od A do Z. Pokud doma uklízíte konvenčními chemickými prostředky, může být pro vás přechod na eko prostředky příjemnou změnou. Ekologická drogerie totiž nezpůsobuje alergické reakce, nebývá testovaná na zvířatech a neznečišťuje vodní zdroje. Maminky ocení kromě šetrné drogerie a kosmetiky také eko plenky a ubrousky, které jsou v přírodě snadno rozložitelné. Kromě eko drogerie se to samozřejmě týká i jiných oblastí – můžete si pořídit třeba stylové eko hodinky nebo šperky, které byly vyrobeny a zabaleny v maximálním spojení s přírodou.

 

 

BIO produkty jsou vyráběny ze složek, které pochází z ekologického zemědělství a splňují přísné zákonné normy. Dbají na ohleduplnost ke zvířatům a pěstování rostlin bez použití pesticidů a jiných chemikálií. Nejznámější jsou BIO potraviny a BIO kosmetika, ale dnes se s touto zkratkou setkáte i v obchodech s módou, kde můžete najít oblečení vyráběné z bio bavlny a dalších přírodních materiálů. A rozhodně to neznamená, že je takové oblečení méně atraktivní.

Fair trade si také můžeme přeložit jako „spravedlivý obchod“. Lidé z méně vyspělých zemí se díky němu mohou uživit vlastní prací a poslat své děti do školy. Pěstují v souladu s přírodou nejčastěji kávu, čaj, rýži, bavlnu, banány a další plodiny. Fair trade také zakazuje práci dětí. Do tohoto způsobu pěstování je zapojeno zhruba 1,6 milionu pěstitelů a řemeslníků na světě.

Ano, kromě pěstitelů sem patří i řemeslníci – třeba švadleny, které tímto způsobem šijí oblečení. Pracují ze své vlastní vůle, musí jim být více než 16 let, pobírají odpovídající mzdu a zboží je vyráběno s ohledem na jejich zdraví i na životní prostředí.

 

Značky podporující Fair Trade:

English Tea Shop

FAIR SQUARED

 

Udržitelný kousek splňuje alespoň jedno z těchto kritérií: Při jeho výrobě byly vědomě z podstatné části použity ekologické materiály, které jsou šetrné k životnímu prostředí a zvířatům (recyklované nebo recyklovatelné materiály). Byl vyroben s ohledem na šetrné zacházení se zdroji (minimální množství vody, energie nebo chemikálií) a zajištěn minimální únik znečištění do ovzduší, půdy nebo vody. Při jeho výrobě nebo distribuci byly zajištěné vhodné a spravedlivé pracovní podmínky (Fair Trade.)

 

UDRŽITELNÁ MÓDA (sustainable fashion nebo také slow fashion)

Udržitelná módní kousky jsou takové, u nichž je splněno alespoň jedno z kritérií výše.

Obléknout si můžeme také kousky z inovativních materiálů, které by jinak nenašly další využití (ananasové listy nebo kávová sedlina).

Slow fashion značky si zakládají na otevřenosti a upřímnosti vůči svým zákazníkům

 

S jakými materiály se u nás potkáte nejčastěji?

RECYKLOVANÉ MATERIÁLY

Recyklovaný polyester je materiál vyrobený z recyklovaných zdrojů, například PET lahví. Recyklování polyesteru šetří přírodní zdroje a snižuje se množství odpadu, díky tomu jsou tato vlákna udržitelnější volbou.

 

Recyklovaný nylon je materiál vyráběný převážně z textilního odpadu, například z odstřižků látek a zbylých vláken z výroby nití. Recyklování nylonu šetří přírodní zdroje a snižuje množství textilního odpadu.

 

Recyklovaná bavlna se vyrábí z textilního odpadu, jako jsou ústřižky látek nebo

použité bavlněné oděvy. Recyklace bavlny snižuje plýtvání přírodních zdrojů, a zároveň snižuje množství textilního odpadu.

 

Recyklovaná vlna je jedno z nejvhodnějších vláken pro opětovné použití, její vlákna jsou přirozeně odolná a mohou se znovu využívat po dlouhou dobu, což snižuje ekologickou stopu.

 

ORGANICKÉ MATERIÁLY 

Organická bavlna je pěstovaná bez škodlivých chemikálií jako jsou pesticidy a hnojiva. Pěstování organické bavlny chrání životní prostředí i její pěstitele.

 

INOVATIVNÍ MATERIÁLY

TENCEL™ Lyocell je velmi kvalitní materiál vyráběný z dřevní celulózy. Materiál vzniká z udržitelného lesnictví a produkuje se ekologickou cestou šetrnou k životnímu prostředí. 

 

TENCEL™ Modal je měkký, velmi kvalitní materiál z dřevní celulózy. Materiál vzniká z udržitelného lesnictví a produkuje se ekologickou cestou šetrnou k životnímu prostředí. 

 

LENZING™ ECOVERO™ je viskózový materiál z udržitelného dřeva a dřevní celulózy. Vlákna pocházejí z certifikovaných obnovitelných zdrojů dřeva pomocí ekologického výrobního procesu.

 

 

 

 

 

 

 

Ani nám není lhostejný osud naší planety, a tak se snažíme postupně po malých krůčcích pro přírodu udělat maximum. Například neustále rozšiřujeme náš sortiment produktů vyráběných s láskou a respektem k přírodě. A všimli jste si také, že nově si můžete v košíku zvolit EKO balení? Od krabice až po lepicí pásku, vše s maximální ohleduplností k přírodě.

Přírodní a bio kosmetika
Udržitelná móda
Eco hodinky
Zdraví
Eko domácnost