
Těžko bychom hledali oblíbenější a přitom tak rozdílnou dvojici.
Na jedné straně zlato. Vzácný a vysoce ceněný lesklý kov, který je obdivován pro svůj půvab a krásu.
Na straně druhé stříbro. Stylový a elegantní materiál, vyhledávaný hlavně pro svoji cenovou dostupnost.
Dva materiály, dva světy.
My se vám je pokusíme přiblížit a možná, i ulehčit rozhodování při výběru.


Šperk tolik spojován s bohatstvím a postavením. Trvalo by dlouho najít jinou zhmotnělou definici luxusu a obliby. Abychom ale mohli zlaté šperky nosit každý den, je třeba mít na paměti, že půjde o směs materiálů. Nejčastěji se stříbrem, mědí, zinkem nebo paladiem. Zlato tak získá potřebnou pevnost a odolnost ke šperkařskému využití.
Zajímavost: Čím více karátů, tím sytější a teplejší barvu šperky mají.
24 karátů = 100 % zlato
Zlato je samo o sobě ceněno také pro svoji rozmanitost. Můžeme ho vídat ve třech variantách.
• Bílé zlato – zlato legované (zlepšení vlastností kovu přidáním dalších materiálů) kombinací stříbra, palladia, niklu, případně dalších slitin. Skvěle se doplňuje se světlými barvami. Dále s odstínem malinové, tyrkysové nebo fialkové.
• Růžové zlato – kombinace ryzího zlata se slitinou mědi. Čím více mědi, tím růžovější šperk je. Měď zároveň zvyšuje tvrdost slitiny, díky čemuž je růžové zlato odolnější než žluté nebo bílé. Ideální spojení vzniká například s akcentem bílé, světle šedé, černé, béžové nebo tmavě modré barvy.
• Žluté zlato – nejčastěji obsahuje měď a stříbro. Žluté 18 karátové zlato je obvykle sytější než 14 karátové. Zároveň je ale měkčí a náchylnější k poškrábání. Budete-li řešit jak žluté zlato kombinovat, sázka na červenou, hnědou, oranžovou barvu společně s odstíny barev pastelových, se rovná sázce na jistotu.


Tradiční materiál, který vyniká svým leskem, elegancí a až mystickou krásou. Takové je stříbro.
Bílošedý kov, výrazně levnější než zlato. Není ale žádným tajemstvím, že stříbro začne časem oxidovat a černat. Důvodem je příměs mědi, aby se šperk stal tvrdším a odolnějším. Existuje ale technologický postup, tzv. Rhodiování stříbra (pokovení). Ten slouží k ochraně před černáním, ztrátou lesku a žloutnutím. Jeho nespornou výhodou je absence niklu. Úprava je tedy vhodná také pro alergiky.
I přesto se nedoporučuje nosit stříbro celé dny. Stejně, jako byste měli šperky sundávat při koupání, obzvláště pak ve slané vodě.
Není důvod ale propadat panice, snadným čištěním vše zvládnete i doma.


Co je na stříbře nejlákavější? Poměr cena / kvalita. Hledáte-li kousky za rozumnou cenu, které budete moci často střídat a pravidelně jimi doplňovat šperkovnici, stříbrné šperky to plní dokonale.
Jestliže si pokládáte otázku, komu stříbro nejvíc sluší?
Odpověď je jednoduchá. Prakticky všem. Avšak zimní typy s chladnějším odstínem pleti mají přeci jen drobnou výhodu. Stejně jako tmavovlasý s modrýma nebo hnědýma očima.
Až se budete rozhodovat, jestli se přidáte do týmu zlata nebo dáte přednost stříbru, je důležité vědět, co od šperku očekáváte.
Zlato je obecně považováno za luxusnější. Dokonale podtrhne výjimečné události jako svatbu nebo zásnuby a vzhledem k jeho hodnotě, je také skvělou formou investice. Stříbro je na druhé straně žádáno díky své cenové dostupnosti, elegantnímu a stylovému looku a jako ideální dárek vašim blízkým. Zpravidla po něm sáhne mladší generace.
Nakonec to ale budete vy, kdo bude šperk nosit. Kdo jím bude vyjadřovat svoji osobnost a svůj styl. Dejte na intuici a poslouchejte své srdce. Nejdůležitější je vždy, cítit se skvěle.
Pořád se nemůžete rozhodnout? Nebojte, kombinovat zlato a stříbro už není žádné tabu.
Najděte cit pro detail a buďte svá.