Hodinářský slovník

Funkce hodinek

Všechny hodinky oplývají funkcemi, některé jich mají více, některé méně.
S příchodem moderních technologií do hodinářského světa se počet i typ funkcí výrazně změnil.
Dnes pomocí hodinek můžete telefonovat, psát zprávy, nebo platit v obchodech. Zapomenout nicméně nesmíme ani na starou dobrou klasiku.
Přesvědčte se sami.

Funkce

Barometr: Přístroj pro měření atmosférického tlaku vzduchu díky vestavěnému čidlu.

Datumovka: Může být automatická, jednomístná nebo dvoumístná a bývá umístěna v malém okénku na ciferníku. U některých typů je provedena formou ciferníčku s čísly, na které ukazuje ručička. 

Den v týdnu: Zobrazuje název dne v týdnu pomocí jeho cizojazyčné zkratky (může být dvoujazyčné) v malém okénku na ciferníku nebo pomocí ručičky a ciferníku s názvy dní. Některé hodinky Prim nabízejí české názvy dnů i měsíců.

Duální čas: Zobrazuje čas ve dvou, uživatelem zvolených časových pásmech.

Hloubkoměr: Pomocí čidla tlaku je na displeji digitálních hodinek zobrazována hloubka ponoru při potápění.

Kalendář: Zobrazuje den, měsíc, popřípadě rok.

Kompas: Vestavěný senzor ukazující magnetický severní pól.

Měření krevního tlaku: Důležitá je kalibrace s tlakoměrem. Samotné měření pak probíhá v kombinaci dvou senzorů – snímače tepové frekvence a EKG. Díky těmto dvěma senzorům dokáží hodinky určit čas, za který se krev dostala ze srdce až k zápěstí.

Monitor srdečního tepu: Funkce sportovních hodinek, díky které můžete sledovat váš aktuální tep (reakci vašeho organismu na danou fyzickou zátěž během vykonávané sportovní aktivity). Možnost měřit přes hrudní pás.

Monitoring spánku: Hodinky dokáží vyhodnocovat kvalitu spánku, délku spánku, fáze spánku nebo faktory životního stylu.

NFC: Čip, který umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi zařízeními na krátkou vzdálenost. Tato funkce se nejčastěji využívá pro bezkontaktní platby. Díky připevněným QR kódům lze ovládat i některé spotřebiče ve vaší domácnosti. Díky této "vychytávce" máte možnost odemykat dveře, načítat menu v restauraci, spouštění map jednoduchým usazením telefonu do držáku v autě apod. 

Phone finderhodinky naleznou telefon díky propojení přes Bluetooth. Po stisku tlačítka na hodinkách začne telefon vydávat zvuk.

Plně automatický kalendář: Funkce některých digitálních a kombinovaných hodinek, u kterých je kalendář předprogramován na několik desítek let dopředu.

Pulzní oxymetr: Ukazatel množství kyslíku v krvi a u zdravého člověka by měla hodnota činit 95–99 %. Měření probíhá tak, že hodinky prosvítí vaše zápěstí a zpracovává odražené světlo. Měření trvá od půl minuty až po minutu a je třeba u něj být v klidu.

Rádiové řízení: Hodinky jsou schopny přijmout rádiový signál a tím se i samy seřídí. Rádiově řízené modely hodinek jsou nejpřesnější.

Stopky: Funkce pro měření časových úseků. Některé modely umožňují měřit více mezičasů.

Světový čas: Zobrazuje časy v různých časových zónách světa. Zóny se dělí podle měst (Londýn, New York, Paříž...).

Tachymetr: Slouží u analogových hodinek, v kombinaci se stopkami, na určení rychlosti pohybu. Spustíme stopky (chronograf) a po překonání vzdálenosti jednoho kilometru jej vypneme. Následně na stupnici tachymetru můžeme odečíst rychlost pohybu předmětu.

Teploměr: Vestavěné čidlo pro snímání teploty. Pro přesné měření nesmí být hodinky nasazeny na ruce.

Timer: Hodinky odpočítávají od předem stanoveného času k nule. Po dosažení nuly upozorní tónem. Některé z hodinek mají i yacht-timer, což je timer uzpůsobený pro startovní odpočet regat.

Tréninkové funkce: Tyto hodinky umí daleko více než snímače srdečního tepu. Jsou inteligentním pomocníkem, který vede rekreační sportovce i profesionály k dosažení lepší kondice a dalších sportovních cílů. (Můžeme tak definovat vlastní tréninkové zóny, stanovení optimální zátěžové zóny, hlídání tepových limitů apod.)

Výškoměr: Vestavěné čidlo tlaku s přepočtem na nadmořskou výšku.

Wi-Fi: Funkce chytrých hodinek, díky které si můžete stáhnout mapy nebo jakoukoli aplikaci, která vám ulehčí život.

Funkce