Hodinářský slovník

Velikosti hodinek a řemínků

Správné zvolení velikosti hodinek je leckdy podceňovaná disciplína. Můžete mít sebekrásnější kousek, ale pokud budou na vaší ruce vypadat těžkopádně nebo naopak svojí velikostí zaniknou, pokazí se výsledný dojem na první dobrou. A to by byla škoda. Podobné je to také s řemínky. Návod na to, jak správně zjistit jeho šířku a délku naleznete na řádcích níže.
Je to ale jednodušší než to může vypadat a my vám s tím pomůžeme. 
Na obrázcích níže můžete vidět, jak vypadají různé velikosti hodinek na ruce ženy či muže.
Šikovná pomůcka pro vaši představivost, viďte?

Velikosti

Velikost hodinek

 

Velikost hodinek udává průměr ciferníku v milimetrech (bez chronografu nebo korunky). Nepsané pravidlo říká, že ženy by měli volit menší ciferník, zatímco muži naopak větší. Proto se ženám doporučuje velikost ciferníku od 28 mm do 38 mm. Mužům pak od 36 mm až do 50 mm a více (průměrné maximum u mužů bývá 40-42,5).

 

Jak správně zjistit velikost řemínku?


Otázka, jak zjistit správnou velikost řemínků není žádná věda. Rozdělme si ji na dvě části. Zjištění šířky řemínku a následně jeho délky.
Šířku řemínku určuje rozteč mezi nožkami pouzdra hodinek. K tomu vám bude stačit obyčejné pravítko.
Délka řemínků je obvykle uváděna např. číslem 120/70. První číslo značí delší konec řemínku, zatímco druhé kratší se sponou. Abyste dokázali zjistit potřebnou délku řemínku, stačí použít krejčovský metr, který vám přesně změří obvod zápěstí. Pro větší komfort se doporučuje počítat s vůlí alespoň 1 až 2 cm.

Velikost hodinek